ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ -ΤΜΗΜΑ Α1

Στα πλαίσια της Θεματικής Ενότητας «Ζω καλύτερα – Ευ Ζην» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, η Α1 τάξη ασχολήθηκε με την υγιεινή διατροφή μέσα από ένα ταξίδι στον κόσμο των υγιεινών και των όχι και τόσο υγιεινών τροφών. Μέσα από την ανάπτυξη στοχευμένων δραστηριοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα διατροφής, μελέτησαν τη μεσογειακή διατροφή με όλα τα οφέλη της, συνεργάστηκαν και προασπίστηκαν την ανάγκη του ανθρώπου για σωματική και ψυχική υγεία, καλλιεργώντας έτσι διατροφική συνείδηση.

image 10

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μίλησαν για τα αγαπημένα τους φαγητά και έφτιαξαν τις δικές τους σαλάτες λαχανικών.

image 11

Οι τροφές ομαδοποιήθηκαν στις πέντε βασικές οικογένειες τροφίμων.

image 12

Η «Χώρα των γλυκών» κηρύττει πόλεμο στη «Χώρα των φρούτων» ώστε να τα κάνει σοκολατένια γλυκά. Ποιος θα κερδίσει αυτή τη μάχη; Ένα παραμύθι από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

image 13

Η παιδική πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής.

Ομαδική δημιουργία.

image 14
image 15
image 16

Οι παιδικές πυραμίδες της μεσογειακής διατροφής.

image 17
image 18
image 19
image 20

Φύλλα δραστηριοτήτων σχετικά με την υγιεινή διατροφή.

(ενδεικτικό υλικό)